E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerlee-Žn zerlegen (D)dťcouper, dťmonter, morceler (F)
Stammformen zerlee-Žnzerlee-tzerluech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echzerlee-Žn
duzerlee-s
hien/si,hatt/etzerlee-t
mirzerlee-Žn
dirzerlee-t
sizerlee-Žn
Passť composť
echhunnzerluech-t
duhueszerluech-t
hien/si,hatt/ethuetzerluech-t
mirhunnzerluech-t
dirhuttzerluech-t
sihunnzerluech-t
Plus-que-parfait
echhatzerluech-t
duhaszerluech-t
hien/si,hatt/ethatzerluech-t
mirhatenzerluech-t
dirhatzerluech-t
sihatenzerluech-t
Futur I
echwäert zerlee-Žn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerluech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerlee-Žn
dugéifszerlee-Žn
hien/si,hatt/etgéifzerlee-Žn
mirgéifenzerlee-Žn
dirgéiftzerlee-Žn
sigéifenzerlee-Žn
Conditionnel Passť composť
echhšttzerluech-t
duhšsszerluech-t
hien/si,hatt/ethšttzerluech-t
mirhšttenzerluech-t
dirhšttzerluech-t
sihšttenzerluech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerlee!
Plurielzerlee-t!
zerluech-t
zerlee-Žn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alee-Žnauslee-Žnbšilee-Žnbelee-Žnbroochlee-Žnderbšilee-Žndernieftlee-Žndohilee-Žndralee-ŽndrŽnnerlee-Žndroplee-Žnduerlee-ŽnŽmlee-ŽnŽnnerlee-Žneralee-Žnerauslee-Žnerlee-Žnewechlee-Žnfestlee-Žnhannerlee-Žnhanneschtlee-Žniwwerlee-Žnlee-Žnnolee-Žnoflee-Žnoplee-Žnulee-Žnverlee-Žnvirlee-Žnvirverlee-Žn zerťcklee-Žnzerťckverlee-Žn zoulee-Žn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles