E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerťckleeŽn zurŁcklegen (D)remettre ŗ† sa place (F)
Stammformen zerťckleeŽnleet zerťckzerťckgeluecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zerťck-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echleeŽn zerťck
dulees zerťck
hien/si,hatt/etleet zerťck
mirleeŽn zerťck
dirleet zerťck
sileeŽn zerťck
Passť composť
echhunnzerťckgeluecht
duhueszerťckgeluecht
hien/si,hatt/ethuetzerťckgeluecht
mirhunnzerťckgeluecht
dirhuttzerťckgeluecht
sihunnzerťckgeluecht
Plus-que-parfait
echhatzerťckgeluecht
duhaszerťckgeluecht
hien/si,hatt/ethatzerťckgeluecht
mirhatenzerťckgeluecht
dirhatzerťckgeluecht
sihatenzerťckgeluecht
Futur I
echwäert zerťckleeŽn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerťckgeluecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerťckleeŽn
dugéifszerťckleeŽn
hien/si,hatt/etgéifzerťckleeŽn
mirgéifenzerťckleeŽn
dirgéiftzerťckleeŽn
sigéifenzerťckleeŽn
Conditionnel Passť composť
echhšttzerťckgeluecht
duhšsszerťckgeluecht
hien/si,hatt/ethšttzerťckgeluecht
mirhšttenzerťckgeluecht
dirhšttzerťckgeluecht
sihšttenzerťckgeluecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlee zerťck!
Plurielleet zerťck!
zerťckgeluecht
zerťckleeŽn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aleeŽnausleeŽnbšileeŽnbeleeŽnbroochleeŽnderbšileeŽndernieftleeŽndohileeŽndraleeŽndrŽnnerleeŽndropleeŽnduerleeŽnŽmleeŽnŽnnerleeŽneraleeŽnerausleeŽnerleeŽnewechleeŽnfestleeŽnhannerleeŽnhanneschtleeŽniwwerleeŽnleeŽnnoleeŽnofleeŽnopleeŽnuleeŽnverleeŽnvirleeŽnvirverleeŽn zerťckverleeŽn zerleeŽnzouleeŽn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles