E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zoulee-Žn zulegen (D)rajouter, accťlerer, grossir (F)
Stammformen zoulee-Žnlee-t zouzouge-luech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echlee-Žn zou
dulee-s zou
hien/si,hatt/etlee-t zou
mirlee-Žn zou
dirlee-t zou
silee-Žn zou
Passť composť
echhunnzouge-luech-t
duhueszouge-luech-t
hien/si,hatt/ethuetzouge-luech-t
mirhunnzouge-luech-t
dirhuttzouge-luech-t
sihunnzouge-luech-t
Plus-que-parfait
echhatzouge-luech-t
duhaszouge-luech-t
hien/si,hatt/ethatzouge-luech-t
mirhatenzouge-luech-t
dirhatzouge-luech-t
sihatenzouge-luech-t
Futur I
echwäert zoulee-Žn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-luech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoulee-Žn
dugéifszoulee-Žn
hien/si,hatt/etgéifzoulee-Žn
mirgéifenzoulee-Žn
dirgéiftzoulee-Žn
sigéifenzoulee-Žn
Conditionnel Passť composť
echhšttzouge-luech-t
duhšsszouge-luech-t
hien/si,hatt/ethšttzouge-luech-t
mirhšttenzouge-luech-t
dirhšttzouge-luech-t
sihšttenzouge-luech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlee zou!
Pluriellee-t zou!
zouge-luech-t
zoulee-Žn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alee-Žnauslee-Žnbšilee-Žnbelee-Žnbroochlee-Žnderbšilee-Žndernieftlee-Žndohilee-Žndralee-ŽndrŽnnerlee-Žndroplee-Žnduerlee-ŽnŽmlee-ŽnŽnnerlee-Žneralee-Žnerauslee-Žnerlee-Žnewechlee-Žnfestlee-Žnhannerlee-Žnhanneschtlee-Žniwwerlee-Žnlee-Žnnolee-Žnoflee-Žnoplee-Žnulee-Žnverlee-Žnvirlee-Žnvirverlee-Žn zerťcklee-Žnzerťckverlee-Žn zerlee-Žn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles