E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lee-Žn legen (D)poser (F)put (E)pŰr (P)
Stammformen lee-Žnlee-tge-luech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Trema in -Žn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echlee-Žn
dulee-s
hien/si,hatt/etlee-t
mirlee-Žn
dirlee-t
silee-Žn
Passť composť
echhuge-luech-t
duhuesge-luech-t
hien/si,hatt/ethuetge-luech-t
mirhuge-luech-t
dirhuttge-luech-t
sihuge-luech-t
Plus-que-parfait
echhatge-luech-t
duhasge-luech-t
hien/si,hatt/ethatge-luech-t
mirhatege-luech-t
dirhatge-luech-t
sihatege-luech-t
Futur I
echwäert lee-Žn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-luech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflee-Žn
dugéifslee-Žn
hien/si,hatt/etgéiflee-Žn
mirgéifelee-Žn
dirgéiftlee-Žn
sigéifelee-Žn
Conditionnel Passť composť
echhšttge-luech-t
duhšssge-luech-t
hien/si,hatt/ethšttge-luech-t
mirhättege-luech-t
dirhšttge-luech-t
sihättege-luech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlee!
Pluriellee-t!
ge-luech-t
lee-Žn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alee-Žnauslee-Žnbšilee-Žnbelee-Žnbroochlee-Žnderbšilee-Žndernieftlee-Žndohilee-Žndralee-ŽndrŽnnerlee-Žndroplee-Žnduerlee-ŽnŽmlee-ŽnŽnnerlee-Žneralee-Žnerauslee-Žnerlee-Žnewechlee-Žnfestlee-Žnhannerlee-Žnhanneschtlee-Žniwwerlee-Žnnolee-Žnoflee-Žnoplee-Žnulee-Žnverlee-Žnvirlee-Žnvirverlee-Žn zerťcklee-Žnzerťckverlee-Žn zerlee-Žnzoulee-Žn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles