E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mleed-en umleiten (D)dvier (F)
Stammformen mleed-enlee-t mmge-lee-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echleed-en m
duleet-s m
hien/si,hatt/etlee-t m
mirleed-en m
dirlee-t m
sileed-en m
Pass compos
echhunnmge-lee-t
duhuesmge-lee-t
hien/si,hatt/ethuetmge-lee-t
mirhunnmge-lee-t
dirhuttmge-lee-t
sihunnmge-lee-t
Plus-que-parfait
echhatmge-lee-t
duhasmge-lee-t
hien/si,hatt/ethatmge-lee-t
mirhatenmge-lee-t
dirhatmge-lee-t
sihatenmge-lee-t
Futur I
echwäert mleed-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-lee-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmleed-en
dugéifsmleed-en
hien/si,hatt/etgéifmleed-en
mirgéifenmleed-en
dirgéiftmleed-en
sigéifenmleed-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-lee-t
duhssmge-lee-t
hien/si,hatt/ethttmge-lee-t
mirhttenmge-lee-t
dirhttmge-lee-t
sihttenmge-lee-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierleet m!
Pluriellee-t m!
mge-lee-t
mleed-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aleed-enleed-enofleed-enuleed-enverleed-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles