E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

billen bellen (D)aboyer (F)bark (E)
Stammformen billenbilltgebillt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbillen
dubills
hien/si,hatt/etbillt
mirbillen
dirbillt
sibillen
Pass compos
echhugebillt
duhuesgebillt
hien/si,hatt/ethuetgebillt
mirhugebillt
dirhuttgebillt
sihugebillt
Plus-que-parfait
echhatgebillt
duhasgebillt
hien/si,hatt/ethatgebillt
mirhategebillt
dirhatgebillt
sihategebillt
Futur I
echwäert billen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebillt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbillen
dugéifsbillen
hien/si,hatt/etgéifbillen
mirgéifebillen
dirgéiftbillen
sigéifebillen
Conditionnel Pass compos
echhttgebillt
duhssgebillt
hien/si,hatt/ethttgebillt
mirhättegebillt
dirhttgebillt
sihättegebillt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbill!
Plurielbillt!
gebillt
billen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ubillen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles