E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

leeschten leisten (D)s'offrir qc. (F)
Stammformen leeschtenleeschtgeleescht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echleeschten
duleeschts
hien/si,hatt/etleescht
mirleeschten
dirleescht
sileeschten
Pass compos
echhugeleescht
duhuesgeleescht
hien/si,hatt/ethuetgeleescht
mirhugeleescht
dirhuttgeleescht
sihugeleescht
Plus-que-parfait
echhatgeleescht
duhasgeleescht
hien/si,hatt/ethatgeleescht
mirhategeleescht
dirhatgeleescht
sihategeleescht
Futur I
echwäert leeschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geleescht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifleeschten
dugéifsleeschten
hien/si,hatt/etgéifleeschten
mirgéifeleeschten
dirgéiftleeschten
sigéifeleeschten
Conditionnel Pass compos
echhttgeleescht
duhssgeleescht
hien/si,hatt/ethttgeleescht
mirhättegeleescht
dirhttgeleescht
sihättegeleescht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierleescht!
Plurielleescht!
geleescht
leeschten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles