E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

leescht-en leisten (D)s'offrir qc. (F)
Stammformen leescht-enleesch-tge-leesch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echleescht-en
duleescht-s
hien/si,hatt/etleesch-t
mirleescht-en
dirleesch-t
sileescht-en
Pass compos
echhuge-leesch-t
duhuesge-leesch-t
hien/si,hatt/ethuetge-leesch-t
mirhuge-leesch-t
dirhuttge-leesch-t
sihuge-leesch-t
Plus-que-parfait
echhatge-leesch-t
duhasge-leesch-t
hien/si,hatt/ethatge-leesch-t
mirhatege-leesch-t
dirhatge-leesch-t
sihatege-leesch-t
Futur I
echwäert leescht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-leesch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifleescht-en
dugéifsleescht-en
hien/si,hatt/etgéifleescht-en
mirgéifeleescht-en
dirgéiftleescht-en
sigéifeleescht-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-leesch-t
duhssge-leesch-t
hien/si,hatt/ethttge-leesch-t
mirhättege-leesch-t
dirhttge-leesch-t
sihättege-leesch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierleescht!
Plurielleesch-t!
ge-leesch-t
leescht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles