E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lften lften (D)arer, venter (F)
Stammformen lftenlftgelft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlften
dulfts
hien/si,hatt/etlft
mirlften
dirlft
silften
Pass compos
echhugelft
duhuesgelft
hien/si,hatt/ethuetgelft
mirhugelft
dirhuttgelft
sihugelft
Plus-que-parfait
echhatgelft
duhasgelft
hien/si,hatt/ethatgelft
mirhategelft
dirhatgelft
sihategelft
Futur I
echwäert lften
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflften
dugéifslften
hien/si,hatt/etgéiflften
mirgéifelften
dirgéiftlften
sigéifelften
Conditionnel Pass compos
echhttgelft
duhssgelft
hien/si,hatt/ethttgelft
mirhättegelft
dirhttgelft
sihättegelft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlft!
Pluriellft!
gelft
lften
Wuertbildungen/Präfigéierungen
belften
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles