E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lft-en lften (D)arer, venter (F)
Stammformen lft-enlf-tge-lf-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlft-en
dulft-s
hien/si,hatt/etlf-t
mirlft-en
dirlf-t
silft-en
Pass compos
echhuge-lf-t
duhuesge-lf-t
hien/si,hatt/ethuetge-lf-t
mirhuge-lf-t
dirhuttge-lf-t
sihuge-lf-t
Plus-que-parfait
echhatge-lf-t
duhasge-lf-t
hien/si,hatt/ethatge-lf-t
mirhatege-lf-t
dirhatge-lf-t
sihatege-lf-t
Futur I
echwäert lft-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-lf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflft-en
dugéifslft-en
hien/si,hatt/etgéiflft-en
mirgéifelft-en
dirgéiftlft-en
sigéifelft-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-lf-t
duhssge-lf-t
hien/si,hatt/ethttge-lf-t
mirhättege-lf-t
dirhttge-lf-t
sihättege-lf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlft!
Pluriellf-t!
ge-lf-t
lft-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
belft-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles