E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

legaliséieren legalisieren (D)légaliser (F)
Stammformen legaliséierenlegaliséiertlegaliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlegaliséieren
dulegaliséiers
hien/si,hatt/etlegaliséiert
mirlegaliséieren
dirlegaliséiert
silegaliséieren
Passé composé
echhulegaliséiert
duhueslegaliséiert
hien/si,hatt/ethuetlegaliséiert
mirhulegaliséiert
dirhuttlegaliséiert
sihulegaliséiert
Plus-que-parfait
echhatlegaliséiert
duhaslegaliséiert
hien/si,hatt/ethatlegaliséiert
mirhatelegaliséiert
dirhatlegaliséiert
sihatelegaliséiert
Futur I
echwäert legaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert legaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflegaliséieren
dugéifslegaliséieren
hien/si,hatt/etgéiflegaliséieren
mirgéifelegaliséieren
dirgéiftlegaliséieren
sigéifelegaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättlegaliséiert
duhässlegaliséiert
hien/si,hatt/ethättlegaliséiert
mirhättelegaliséiert
dirhättlegaliséiert
sihättelegaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlegaliséier!
Pluriellegaliséiert!
legaliséiert
legaliséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles