E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

legalis-éier-en legalisieren (D)légaliser (F)
Stammformen legalis-éier-enlegalis-éier-tlegalis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlegalis-éier-en
dulegalis-éier-s
hien/si,hatt/etlegalis-éier-t
mirlegalis-éier-en
dirlegalis-éier-t
silegalis-éier-en
Passé composé
echhulegalis-éier-t
duhueslegalis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetlegalis-éier-t
mirhulegalis-éier-t
dirhuttlegalis-éier-t
sihulegalis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatlegalis-éier-t
duhaslegalis-éier-t
hien/si,hatt/ethatlegalis-éier-t
mirhatelegalis-éier-t
dirhatlegalis-éier-t
sihatelegalis-éier-t
Futur I
echwäert legalis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert legalis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflegalis-éier-en
dugéifslegalis-éier-en
hien/si,hatt/etgéiflegalis-éier-en
mirgéifelegalis-éier-en
dirgéiftlegalis-éier-en
sigéifelegalis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättlegalis-éier-t
duhässlegalis-éier-t
hien/si,hatt/ethättlegalis-éier-t
mirhättelegalis-éier-t
dirhättlegalis-éier-t
sihättelegalis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlegalis-éier!
Pluriellegalis-éier-t!
legalis-éier-t
legalis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles