E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

legifer-éier-en legiferieren (D)légiférer (F)
Stammformen legifer-éier-enlegifer-éier-tlegifer-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlegifer-éier-en
dulegifer-éier-s
hien/si,hatt/etlegifer-éier-t
mirlegifer-éier-en
dirlegifer-éier-t
silegifer-éier-en
Passé composé
echhulegifer-éier-t
duhueslegifer-éier-t
hien/si,hatt/ethuetlegifer-éier-t
mirhulegifer-éier-t
dirhuttlegifer-éier-t
sihulegifer-éier-t
Plus-que-parfait
echhatlegifer-éier-t
duhaslegifer-éier-t
hien/si,hatt/ethatlegifer-éier-t
mirhatelegifer-éier-t
dirhatlegifer-éier-t
sihatelegifer-éier-t
Futur I
echwäert legifer-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert legifer-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflegifer-éier-en
dugéifslegifer-éier-en
hien/si,hatt/etgéiflegifer-éier-en
mirgéifelegifer-éier-en
dirgéiftlegifer-éier-en
sigéifelegifer-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättlegifer-éier-t
duhässlegifer-éier-t
hien/si,hatt/ethättlegifer-éier-t
mirhättelegifer-éier-t
dirhättlegifer-éier-t
sihättelegifer-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlegifer-éier!
Pluriellegifer-éier-t!
legifer-éier-t
legifer-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles