E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bšilei-en bei etwas liegen (D)Íre situť/couchť ŗ† cŰtť de (F)
Stammformen bšilei-enlši-t bšibšige-lee-Žn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bši-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten lung, lungs ... (Pršteritum)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echlei-e bši
dulši-s bši
hien/si,hatt/etlši-t bši
mirlei-e bši
dirlei-t bši
silei-e bši
Prťtťrit
echlouch bši
dulouch-s bši
hien/si,hatt/etlouch bši
mirlouch-e bši
dirlouch-t bši
silouch-e bši
Passť composť
echhubšige-lee-Žn
duhuesbšige-lee-Žn
hien/si,hatt/ethuetbšige-lee-Žn
mirhubšige-lee-Žn
dirhuttbšige-lee-Žn
sihubšige-lee-Žn
Plus-que-parfait
echhatbšige-lee-Žn
duhasbšige-lee-Žn
hien/si,hatt/ethatbšige-lee-Žn
mirhatebšige-lee-Žn
dirhatbšige-lee-Žn
sihatebšige-lee-Žn
Futur I
echwäert bšilei-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bšige-lee-Žn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echlťich bši
dulťich-s bši
hien/si,hatt/etlťich bši
mirlťich-e bši
dirlťich-t bši
silťich-e bši
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbšilei-en
dugéifsbšilei-en
hien/si,hatt/etgéifbšilei-en
mirgéifebšilei-en
dirgéiftbšilei-en
sigéifebšilei-en
Conditionnel Passť composť
echhšttbšige-lee-Žn
duhšssbšige-lee-Žn
hien/si,hatt/ethšttbšige-lee-Žn
mirhättebšige-lee-Žn
dirhšttbšige-lee-Žn
sihättebšige-lee-Žn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlei bši!
Pluriellei-t bši!
bšige-lee-Žn
bšilei-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alei-enbroochlei-enderbšilei-endernieftlei-endrŽnnerlei-enduerchlei-enŽmlei-enŽnnerlei-enlei-enoplei-enulei-envirlei-enzerťcklei-en
Remarquen (intern)
Łbersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles