E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dernieftleien danebenliegen (D)re situ/couch ct de (F)
Stammformen dernieftleienlit dernieftdernieftgeleen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dernieft-) • Trema in -n D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten derniewentleien
Indikativ Aktiv
Prsent
echleien dernieft
dulis dernieft
hien/si,hatt/etlit dernieft
mirleien dernieft
dirleit dernieft
sileien dernieft
Prtrit
echlouch dernieft
dulouchs dernieft
hien/si,hatt/etlouch dernieft
mirlouchen dernieft
dirloucht dernieft
silouchen dernieft
Pass compos
echhunndernieftgeleen
duhuesdernieftgeleen
hien/si,hatt/ethuetdernieftgeleen
mirhunndernieftgeleen
dirhuttdernieftgeleen
sihunndernieftgeleen
Plus-que-parfait
echhatdernieftgeleen
duhasdernieftgeleen
hien/si,hatt/ethatdernieftgeleen
mirhatendernieftgeleen
dirhatdernieftgeleen
sihatendernieftgeleen
Futur I
echwäert dernieftleien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dernieftgeleen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echlich dernieft
dulichs dernieft
hien/si,hatt/etlich dernieft
mirlichen dernieft
dirlicht dernieft
silichen dernieft
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdernieftleien
dugéifsdernieftleien
hien/si,hatt/etgéifdernieftleien
mirgéifendernieftleien
dirgéiftdernieftleien
sigéifendernieftleien
Conditionnel Pass compos
echhttdernieftgeleen
duhssdernieftgeleen
hien/si,hatt/ethttdernieftgeleen
mirhttendernieftgeleen
dirhttdernieftgeleen
sihttendernieftgeleen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlei dernieft!
Plurielleit dernieft!
dernieftgeleen
dernieftleien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aleienbileienbroochleienderbileiendrnnerleienduerchleienmleiennnerleienleienopleienuleienvirleienzerckleien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles