E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerckleien zurckliegen (D)remonter (F)
Stammformen zerckleienlit zerckzerckgeleen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zerck-) • Trema in -n D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten lung, lungs ... (Prteritum)
Indikativ Aktiv
Prsent
echleien zerck
dulis zerck
hien/si,hatt/etlit zerck
mirleien zerck
dirleit zerck
sileien zerck
Prtrit
echlouch zerck
dulouchs zerck
hien/si,hatt/etlouch zerck
mirlouchen zerck
dirloucht zerck
silouchen zerck
Pass compos
echhunnzerckgeleen
duhueszerckgeleen
hien/si,hatt/ethuetzerckgeleen
mirhunnzerckgeleen
dirhuttzerckgeleen
sihunnzerckgeleen
Plus-que-parfait
echhatzerckgeleen
duhaszerckgeleen
hien/si,hatt/ethatzerckgeleen
mirhatenzerckgeleen
dirhatzerckgeleen
sihatenzerckgeleen
Futur I
echwäert zerckleien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerckgeleen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echlich zerck
dulichs zerck
hien/si,hatt/etlich zerck
mirlichen zerck
dirlicht zerck
silichen zerck
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerckleien
dugéifszerckleien
hien/si,hatt/etgéifzerckleien
mirgéifenzerckleien
dirgéiftzerckleien
sigéifenzerckleien
Conditionnel Pass compos
echhttzerckgeleen
duhsszerckgeleen
hien/si,hatt/ethttzerckgeleen
mirhttenzerckgeleen
dirhttzerckgeleen
sihttenzerckgeleen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlei zerck!
Plurielleit zerck!
zerckgeleen
zerckleien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aleienbileienbroochleienderbileiendernieftleiendrnnerleienduerchleienmleiennnerleienleienopleienuleienvirleien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles