E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lei-en liegen (D)re couch, se trouver (F)lie, be situated (E)estar deitado, ficar (P)
Stammformen lei-enli-tge-lee-n
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Trema in -n • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten lung, lungs ... (Prteritum)
Indikativ Aktiv
Prsent
echlei-en
duli-s
hien/si,hatt/etli-t
mirlei-en
dirlei-t
silei-en
Prtrit
echlouch
dulouch-s
hien/si,hatt/etlouch
mirlouch-en
dirlouch-t
silouch-en
Pass compos
echhuge-lee-n
duhuesge-lee-n
hien/si,hatt/ethuetge-lee-n
mirhuge-lee-n
dirhuttge-lee-n
sihuge-lee-n
Plus-que-parfait
echhatge-lee-n
duhasge-lee-n
hien/si,hatt/ethatge-lee-n
mirhatege-lee-n
dirhatge-lee-n
sihatege-lee-n
Futur I
echwäert lei-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-lee-n hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echlich
dulich-s
hien/si,hatt/etlich
mirlich-en
dirlich-t
silich-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflei-en
dugéifslei-en
hien/si,hatt/etgéiflei-en
mirgéifelei-en
dirgéiftlei-en
sigéifelei-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-lee-n
duhssge-lee-n
hien/si,hatt/ethttge-lee-n
mirhättege-lee-n
dirhttge-lee-n
sihättege-lee-n
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlei!
Pluriellei-t!
ge-lee-n
lei-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alei-enbilei-enbroochlei-enderbilei-endernieftlei-endrnnerlei-enduerchlei-enmlei-ennnerlei-enoplei-enulei-envirlei-enzercklei-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles