E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

beléi-en belügen (D)mentir à  qn. (F)
Stammformen beléi-enbelit-tbelunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dir litt (2. P. Pl.)
Indikativ Aktiv
Présent
echbeléi-en
dubelitt-s
hien/si,hatt/etbelit-t
mirbeléi-en
dirbeléi-t / litt
sibeléi-en
Passé composé
echhubelunn
duhuesbelunn
hien/si,hatt/ethuetbelunn
mirhubelunn
dirhuttbelunn
sihubelunn
Plus-que-parfait
echhatbelunn
duhasbelunn
hien/si,hatt/ethatbelunn
mirhatebelunn
dirhatbelunn
sihatebelunn
Futur I
echwäert beléi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert belunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeléi-en
dugéifsbeléi-en
hien/si,hatt/etgéifbeléi-en
mirgéifebeléi-en
dirgéiftbeléi-en
sigéifebeléi-en
Conditionnel Passé composé
echhättbelunn
duhässbelunn
hien/si,hatt/ethättbelunn
mirhättebelunn
dirhättbelunn
sihättebelunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeléi!
Plurielbeléi-t!
belunn
beléi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
léi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles