E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

léien lügen (D)mentir (F)lie (E)mentir (P)
Stammformen léienlittgelunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dir litt (2. P. Pl.)
Indikativ Aktiv
Présent
echléien
dulitts
hien/si,hatt/etlitt
mirléien
dirléit / litt
siléien
Passé composé
echhugelunn
duhuesgelunn
hien/si,hatt/ethuetgelunn
mirhugelunn
dirhuttgelunn
sihugelunn
Plus-que-parfait
echhatgelunn
duhasgelunn
hien/si,hatt/ethatgelunn
mirhategelunn
dirhatgelunn
sihategelunn
Futur I
echwäert léien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifléien
dugéifsléien
hien/si,hatt/etgéifléien
mirgéifeléien
dirgéiftléien
sigéifeléien
Conditionnel Passé composé
echhättgelunn
duhässgelunn
hien/si,hatt/ethättgelunn
mirhättegelunn
dirhättgelunn
sihättegelunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléi!
Plurielléit!
gelunn
léien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beléien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles