E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

léi-en lügen (D)mentir (F)lie (E)mentir (P)
Stammformen léi-enlit-tge-lunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dir litt (2. P. Pl.)
Indikativ Aktiv
Présent
echléi-en
dulitt-s
hien/si,hatt/etlit-t
mirléi-en
dirléi-t / litt
siléi-en
Passé composé
echhuge-lunn
duhuesge-lunn
hien/si,hatt/ethuetge-lunn
mirhuge-lunn
dirhuttge-lunn
sihuge-lunn
Plus-que-parfait
echhatge-lunn
duhasge-lunn
hien/si,hatt/ethatge-lunn
mirhatege-lunn
dirhatge-lunn
sihatege-lunn
Futur I
echwäert léi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-lunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifléi-en
dugéifsléi-en
hien/si,hatt/etgéifléi-en
mirgéifeléi-en
dirgéiftléi-en
sigéifeléi-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-lunn
duhässge-lunn
hien/si,hatt/ethättge-lunn
mirhättege-lunn
dirhättge-lunn
sihättege-lunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléi!
Plurielléi-t!
ge-lunn
léi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beléi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles