E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erleiden erleiden (D)subir (F)
Stammformen erleidenerleiterlidden
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerleiden
duerleits
hien/si,hatt/eterleit
mirerleiden
direrleit
sierleiden
Pass compos
echhunnerlidden
duhueserlidden
hien/si,hatt/ethueterlidden
mirhunnerlidden
dirhutterlidden
sihunnerlidden
Plus-que-parfait
echhaterlidden
duhaserlidden
hien/si,hatt/ethaterlidden
mirhatenerlidden
dirhaterlidden
sihatenerlidden
Futur I
echwäert erleiden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erlidden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferleiden
dugéifserleiden
hien/si,hatt/etgéiferleiden
mirgéifenerleiden
dirgéifterleiden
sigéifenerleiden
Conditionnel Pass compos
echhtterlidden
duhsserlidden
hien/si,hatt/ethtterlidden
mirhttenerlidden
dirhtterlidden
sihttenerlidden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererleit!
Plurielerleit!
erlidden
erleiden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
leidenverleiden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles