E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

leiden leiden (D)souffrir (F)suffer (E)sofrer (P)
Stammformen leidenleitgelidden
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echleiden
duleits
hien/si,hatt/etleit
mirleiden
dirleit
sileiden
Pass compos
echhugelidden
duhuesgelidden
hien/si,hatt/ethuetgelidden
mirhugelidden
dirhuttgelidden
sihugelidden
Plus-que-parfait
echhatgelidden
duhasgelidden
hien/si,hatt/ethatgelidden
mirhategelidden
dirhatgelidden
sihategelidden
Futur I
echwäert leiden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelidden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifleiden
dugéifsleiden
hien/si,hatt/etgéifleiden
mirgéifeleiden
dirgéiftleiden
sigéifeleiden
Conditionnel Pass compos
echhttgelidden
duhssgelidden
hien/si,hatt/ethttgelidden
mirhättegelidden
dirhttgelidden
sihättegelidden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierleit!
Plurielleit!
gelidden
leiden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erleidenverleiden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles