E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

leid-en leiden (D)souffrir (F)suffer (E)sofrer (P)
Stammformen leid-enlei-tge-lidd-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echleid-en
duleit-s
hien/si,hatt/etlei-t
mirleid-en
dirlei-t
sileid-en
Pass compos
echhuge-lidd-en
duhuesge-lidd-en
hien/si,hatt/ethuetge-lidd-en
mirhuge-lidd-en
dirhuttge-lidd-en
sihuge-lidd-en
Plus-que-parfait
echhatge-lidd-en
duhasge-lidd-en
hien/si,hatt/ethatge-lidd-en
mirhatege-lidd-en
dirhatge-lidd-en
sihatege-lidd-en
Futur I
echwäert leid-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-lidd-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifleid-en
dugéifsleid-en
hien/si,hatt/etgéifleid-en
mirgéifeleid-en
dirgéiftleid-en
sigéifeleid-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-lidd-en
duhssge-lidd-en
hien/si,hatt/ethttge-lidd-en
mirhättege-lidd-en
dirhttge-lidd-en
sihättege-lidd-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierleit!
Pluriellei-t!
ge-lidd-en
leid-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erleid-enverleid-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles