E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verléiden zulöten (D)souder qc. (F)
Stammformen verléidenverléitverléit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverléiden
duverléits
hien/si,hatt/etverléit
mirverléiden
dirverléit
siverléiden
Passé composé
echhuverléit
duhuesverléit
hien/si,hatt/ethuetverléit
mirhuverléit
dirhuttverléit
sihuverléit
Plus-que-parfait
echhatverléit
duhasverléit
hien/si,hatt/ethatverléit
mirhateverléit
dirhatverléit
sihateverléit
Futur I
echwäert verléiden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verléit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverléiden
dugéifsverléiden
hien/si,hatt/etgéifverléiden
mirgéifeverléiden
dirgéiftverléiden
sigéifeverléiden
Conditionnel Passé composé
echhättverléit
duhässverléit
hien/si,hatt/ethättverléit
mirhätteverléit
dirhättverléit
sihätteverléit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverléit!
Plurielverléit!
verléit
verléiden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
léiden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles