E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verléid-en zulöten (D)souder qc. (F)
Stammformen verléid-enverléi-tverléi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverléid-en
duverléit-s
hien/si,hatt/etverléi-t
mirverléid-en
dirverléi-t
siverléid-en
Passé composé
echhuverléi-t
duhuesverléi-t
hien/si,hatt/ethuetverléi-t
mirhuverléi-t
dirhuttverléi-t
sihuverléi-t
Plus-que-parfait
echhatverléi-t
duhasverléi-t
hien/si,hatt/ethatverléi-t
mirhateverléi-t
dirhatverléi-t
sihateverléi-t
Futur I
echwäert verléid-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verléi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverléid-en
dugéifsverléid-en
hien/si,hatt/etgéifverléid-en
mirgéifeverléid-en
dirgéiftverléid-en
sigéifeverléid-en
Conditionnel Passé composé
echhättverléi-t
duhässverléi-t
hien/si,hatt/ethättverléi-t
mirhätteverléi-t
dirhättverléi-t
sihätteverléi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverléit!
Plurielverléi-t!
verléi-t
verléid-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
léid-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles