E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

léiden löten (D)souder qc. (F)
Stammformen léidenléitgeléit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echléiden
duléits
hien/si,hatt/etléit
mirléiden
dirléit
siléiden
Passé composé
echhugeléit
duhuesgeléit
hien/si,hatt/ethuetgeléit
mirhugeléit
dirhuttgeléit
sihugeléit
Plus-que-parfait
echhatgeléit
duhasgeléit
hien/si,hatt/ethatgeléit
mirhategeléit
dirhatgeléit
sihategeléit
Futur I
echwäert léiden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geléit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifléiden
dugéifsléiden
hien/si,hatt/etgéifléiden
mirgéifeléiden
dirgéiftléiden
sigéifeléiden
Conditionnel Passé composé
echhättgeléit
duhässgeléit
hien/si,hatt/ethättgeléit
mirhättegeléit
dirhättgeléit
sihättegeléit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléit!
Plurielléit!
geléit
léiden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verléiden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles