E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

léid-en löten (D)souder qc. (F)
Stammformen léid-enléi-tge-léi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echléid-en
duléit-s
hien/si,hatt/etléi-t
mirléid-en
dirléi-t
siléid-en
Passé composé
echhuge-léi-t
duhuesge-léi-t
hien/si,hatt/ethuetge-léi-t
mirhuge-léi-t
dirhuttge-léi-t
sihuge-léi-t
Plus-que-parfait
echhatge-léi-t
duhasge-léi-t
hien/si,hatt/ethatge-léi-t
mirhatege-léi-t
dirhatge-léi-t
sihatege-léi-t
Futur I
echwäert léid-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-léi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifléid-en
dugéifsléid-en
hien/si,hatt/etgéifléid-en
mirgéifeléid-en
dirgéiftléid-en
sigéifeléid-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-léi-t
duhässge-léi-t
hien/si,hatt/ethättge-léi-t
mirhättege-léi-t
dirhättge-léi-t
sihättege-léi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléit!
Plurielléi-t!
ge-léi-t
léid-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verléid-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles