E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

leieren leiern (D)rciter, chanter toujours le mme refrain (F)
Stammformen leierenleiertgeleiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echleieren
duleiers
hien/si,hatt/etleiert
mirleieren
dirleiert
sileieren
Pass compos
echhugeleiert
duhuesgeleiert
hien/si,hatt/ethuetgeleiert
mirhugeleiert
dirhuttgeleiert
sihugeleiert
Plus-que-parfait
echhatgeleiert
duhasgeleiert
hien/si,hatt/ethatgeleiert
mirhategeleiert
dirhatgeleiert
sihategeleiert
Futur I
echwäert leieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geleiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifleieren
dugéifsleieren
hien/si,hatt/etgéifleieren
mirgéifeleieren
dirgéiftleieren
sigéifeleieren
Conditionnel Pass compos
echhttgeleiert
duhssgeleiert
hien/si,hatt/ethttgeleiert
mirhättegeleiert
dirhttgeleiert
sihättegeleiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierleier!
Plurielleiert!
geleiert
leieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausleieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles