E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

leier-en leiern (D)rciter, chanter toujours le mme refrain (F)
Stammformen leier-enleier-tge-leier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echleier-en
duleier-s
hien/si,hatt/etleier-t
mirleier-en
dirleier-t
sileier-en
Pass compos
echhuge-leier-t
duhuesge-leier-t
hien/si,hatt/ethuetge-leier-t
mirhuge-leier-t
dirhuttge-leier-t
sihuge-leier-t
Plus-que-parfait
echhatge-leier-t
duhasge-leier-t
hien/si,hatt/ethatge-leier-t
mirhatege-leier-t
dirhatge-leier-t
sihatege-leier-t
Futur I
echwäert leier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-leier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifleier-en
dugéifsleier-en
hien/si,hatt/etgéifleier-en
mirgéifeleier-en
dirgéiftleier-en
sigéifeleier-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-leier-t
duhssge-leier-t
hien/si,hatt/ethttge-leier-t
mirhättege-leier-t
dirhttge-leier-t
sihättege-leier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierleier!
Plurielleier-t!
ge-leier-t
leier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausleier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles