E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bäiléieren dazulernen (D)apprendre (élargir ses connaissances) (F)
Stammformen bäiléierenléiert bäibäigeléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echléiere bäi
duléiers bäi
hien/si,hatt/etléiert bäi
mirléiere bäi
dirléiert bäi
siléiere bäi
Passé composé
echhubäigeléiert
duhuesbäigeléiert
hien/si,hatt/ethuetbäigeléiert
mirhubäigeléiert
dirhuttbäigeléiert
sihubäigeléiert
Plus-que-parfait
echhatbäigeléiert
duhasbäigeléiert
hien/si,hatt/ethatbäigeléiert
mirhatebäigeléiert
dirhatbäigeléiert
sihatebäigeléiert
Futur I
echwäert bäiléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäigeléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäiléieren
dugéifsbäiléieren
hien/si,hatt/etgéifbäiléieren
mirgéifebäiléieren
dirgéiftbäiléieren
sigéifebäiléieren
Conditionnel Passé composé
echhättbäigeléiert
duhässbäigeléiert
hien/si,hatt/ethättbäigeléiert
mirhättebäigeléiert
dirhättbäigeléiert
sihättebäigeléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléier bäi!
Plurielléiert bäi!
bäigeléiert
bäiléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beléierenderbäiléierenerofléierenléierenuléierenverléieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles