E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

derbäiléieren hinzulernen (D)apprendre en plus (F)
Stammformen derbäiléierenléiert derbäiderbäigeléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (derbäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dobäiléieren, bäiléieren
Indikativ Aktiv
Présent
echléieren derbäi
duléiers derbäi
hien/si,hatt/etléiert derbäi
mirléieren derbäi
dirléiert derbäi
siléieren derbäi
Passé composé
echhunnderbäigeléiert
duhuesderbäigeléiert
hien/si,hatt/ethuetderbäigeléiert
mirhunnderbäigeléiert
dirhuttderbäigeléiert
sihunnderbäigeléiert
Plus-que-parfait
echhatderbäigeléiert
duhasderbäigeléiert
hien/si,hatt/ethatderbäigeléiert
mirhatenderbäigeléiert
dirhatderbäigeléiert
sihatenderbäigeléiert
Futur I
echwäert derbäiléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert derbäigeléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifderbäiléieren
dugéifsderbäiléieren
hien/si,hatt/etgéifderbäiléieren
mirgéifenderbäiléieren
dirgéiftderbäiléieren
sigéifenderbäiléieren
Conditionnel Passé composé
echhättderbäigeléiert
duhässderbäigeléiert
hien/si,hatt/ethättderbäigeléiert
mirhättenderbäigeléiert
dirhättderbäigeléiert
sihättenderbäigeléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléier derbäi!
Plurielléiert derbäi!
derbäigeléiert
derbäiléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäiléierenbeléierenerofléierenléierenuléierenverléieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles