E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

derbäiléier-en hinzulernen (D)apprendre en plus (F)
Stammformen derbäiléier-enléier-t derbäiderbäige-léier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (derbäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dobäiléieren, bäiléieren
Indikativ Aktiv
Présent
echléier-en derbäi
duléier-s derbäi
hien/si,hatt/etléier-t derbäi
mirléier-en derbäi
dirléier-t derbäi
siléier-en derbäi
Passé composé
echhunnderbäige-léier-t
duhuesderbäige-léier-t
hien/si,hatt/ethuetderbäige-léier-t
mirhunnderbäige-léier-t
dirhuttderbäige-léier-t
sihunnderbäige-léier-t
Plus-que-parfait
echhatderbäige-léier-t
duhasderbäige-léier-t
hien/si,hatt/ethatderbäige-léier-t
mirhatenderbäige-léier-t
dirhatderbäige-léier-t
sihatenderbäige-léier-t
Futur I
echwäert derbäiléier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert derbäige-léier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifderbäiléier-en
dugéifsderbäiléier-en
hien/si,hatt/etgéifderbäiléier-en
mirgéifenderbäiléier-en
dirgéiftderbäiléier-en
sigéifenderbäiléier-en
Conditionnel Passé composé
echhättderbäige-léier-t
duhässderbäige-léier-t
hien/si,hatt/ethättderbäige-léier-t
mirhättenderbäige-léier-t
dirhättderbäige-léier-t
sihättenderbäige-léier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléier derbäi!
Plurielléier-t derbäi!
derbäige-léier-t
derbäiléier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäiléier-enbeléier-enerofléier-enléier-enuléier-enverléier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles