E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofléieren
Stammformen erofléierenléiert eroferofgeléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echléieren erof
duléiers erof
hien/si,hatt/etléiert erof
mirléieren erof
dirléiert erof
siléieren erof
Passé composé
echhunnerofgeléiert
duhueserofgeléiert
hien/si,hatt/ethueterofgeléiert
mirhunnerofgeléiert
dirhutterofgeléiert
sihunnerofgeléiert
Plus-que-parfait
echhaterofgeléiert
duhaserofgeléiert
hien/si,hatt/ethaterofgeléiert
mirhatenerofgeléiert
dirhaterofgeléiert
sihatenerofgeléiert
Futur I
echwäert erofléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgeléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofléieren
dugéifserofléieren
hien/si,hatt/etgéiferofléieren
mirgéifenerofléieren
dirgéifterofléieren
sigéifenerofléieren
Conditionnel Passé composé
echhätterofgeléiert
duhässerofgeléiert
hien/si,hatt/ethätterofgeléiert
mirhättenerofgeléiert
dirhätterofgeléiert
sihättenerofgeléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléier erof!
Plurielléiert erof!
erofgeléiert
erofléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäiléierenbeléierenderbäiléierenléierenuléierenverléieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles