E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofléier-en
Stammformen erofléier-enléier-t eroferofge-léier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echléier-en erof
duléier-s erof
hien/si,hatt/etléier-t erof
mirléier-en erof
dirléier-t erof
siléier-en erof
Passé composé
echhunnerofge-léier-t
duhueserofge-léier-t
hien/si,hatt/ethueterofge-léier-t
mirhunnerofge-léier-t
dirhutterofge-léier-t
sihunnerofge-léier-t
Plus-que-parfait
echhaterofge-léier-t
duhaserofge-léier-t
hien/si,hatt/ethaterofge-léier-t
mirhatenerofge-léier-t
dirhaterofge-léier-t
sihatenerofge-léier-t
Futur I
echwäert erofléier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofge-léier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofléier-en
dugéifserofléier-en
hien/si,hatt/etgéiferofléier-en
mirgéifenerofléier-en
dirgéifterofléier-en
sigéifenerofléier-en
Conditionnel Passé composé
echhätterofge-léier-t
duhässerofge-léier-t
hien/si,hatt/ethätterofge-léier-t
mirhättenerofge-léier-t
dirhätterofge-léier-t
sihättenerofge-léier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléier erof!
Plurielléier-t erof!
erofge-léier-t
erofléier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäiléier-enbeléier-enderbäiléier-enléier-enuléier-enverléier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles