E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uléieren anlernen (D)acquérir par apprentissage (F)
Stammformen uléierenléiert unugeléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echléieren un
duléiers un
hien/si,hatt/etléiert un
mirléieren un
dirléiert un
siléieren un
Passé composé
echhunnugeléiert
duhuesugeléiert
hien/si,hatt/ethuetugeléiert
mirhunnugeléiert
dirhuttugeléiert
sihunnugeléiert
Plus-que-parfait
echhatugeléiert
duhasugeléiert
hien/si,hatt/ethatugeléiert
mirhatenugeléiert
dirhatugeléiert
sihatenugeléiert
Futur I
echwäert uléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuléieren
dugéifsuléieren
hien/si,hatt/etgéifuléieren
mirgéifenuléieren
dirgéiftuléieren
sigéifenuléieren
Conditionnel Passé composé
echhättugeléiert
duhässugeléiert
hien/si,hatt/ethättugeléiert
mirhättenugeléiert
dirhättugeléiert
sihättenugeléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléier un!
Plurielléiert un!
ugeléiert
uléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäiléierenbeléierenderbäiléierenerofléierenléierenverléieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles