E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uléier-en anlernen (D)acquérir par apprentissage (F)
Stammformen uléier-enléier-t unuge-léier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echléier-en un
duléier-s un
hien/si,hatt/etléier-t un
mirléier-en un
dirléier-t un
siléier-en un
Passé composé
echhunnuge-léier-t
duhuesuge-léier-t
hien/si,hatt/ethuetuge-léier-t
mirhunnuge-léier-t
dirhuttuge-léier-t
sihunnuge-léier-t
Plus-que-parfait
echhatuge-léier-t
duhasuge-léier-t
hien/si,hatt/ethatuge-léier-t
mirhatenuge-léier-t
dirhatuge-léier-t
sihatenuge-léier-t
Futur I
echwäert uléier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-léier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuléier-en
dugéifsuléier-en
hien/si,hatt/etgéifuléier-en
mirgéifenuléier-en
dirgéiftuléier-en
sigéifenuléier-en
Conditionnel Passé composé
echhättuge-léier-t
duhässuge-léier-t
hien/si,hatt/ethättuge-léier-t
mirhättenuge-léier-t
dirhättuge-léier-t
sihättenuge-léier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléier un!
Plurielléier-t un!
uge-léier-t
uléier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäiléier-enbeléier-enderbäiléier-enerofléier-enléier-enverléier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles