E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verléier-en verlernen (D)oublier des choses apprises (F)
Stammformen verléier-enverléier-tverléier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverléier-en
duverléier-s
hien/si,hatt/etverléier-t
mirverléier-en
dirverléier-t
siverléier-en
Passé composé
echhuverléier-t
duhuesverléier-t
hien/si,hatt/ethuetverléier-t
mirhuverléier-t
dirhuttverléier-t
sihuverléier-t
Plus-que-parfait
echhatverléier-t
duhasverléier-t
hien/si,hatt/ethatverléier-t
mirhateverléier-t
dirhatverléier-t
sihateverléier-t
Futur I
echwäert verléier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verléier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverléier-en
dugéifsverléier-en
hien/si,hatt/etgéifverléier-en
mirgéifeverléier-en
dirgéiftverléier-en
sigéifeverléier-en
Conditionnel Passé composé
echhättverléier-t
duhässverléier-t
hien/si,hatt/ethättverléier-t
mirhätteverléier-t
dirhättverléier-t
sihätteverléier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverléier!
Plurielverléier-t!
verléier-t
verléier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäiléier-enbeléier-enderbäiléier-enerofléier-enléier-enuléier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles