E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

léieren lernen (D)apprendre (F)
Stammformen léierenléiertgeléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echléieren
duléiers
hien/si,hatt/etléiert
mirléieren
dirléiert
siléieren
Passé composé
echhugeléiert
duhuesgeléiert
hien/si,hatt/ethuetgeléiert
mirhugeléiert
dirhuttgeléiert
sihugeléiert
Plus-que-parfait
echhatgeléiert
duhasgeléiert
hien/si,hatt/ethatgeléiert
mirhategeléiert
dirhatgeléiert
sihategeléiert
Futur I
echwäert léieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifléieren
dugéifsléieren
hien/si,hatt/etgéifléieren
mirgéifeléieren
dirgéiftléieren
sigéifeléieren
Conditionnel Passé composé
echhättgeléiert
duhässgeléiert
hien/si,hatt/ethättgeléiert
mirhättegeléiert
dirhättgeléiert
sihättegeléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléier!
Plurielléiert!
geléiert
léieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäiléierenbeléierenderbäiléierenerofléierenuléierenverléieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles