E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

léier-en lernen (D)apprendre (F)
Stammformen léier-enléier-tge-léier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echléier-en
duléier-s
hien/si,hatt/etléier-t
mirléier-en
dirléier-t
siléier-en
Passé composé
echhuge-léier-t
duhuesge-léier-t
hien/si,hatt/ethuetge-léier-t
mirhuge-léier-t
dirhuttge-léier-t
sihuge-léier-t
Plus-que-parfait
echhatge-léier-t
duhasge-léier-t
hien/si,hatt/ethatge-léier-t
mirhatege-léier-t
dirhatge-léier-t
sihatege-léier-t
Futur I
echwäert léier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-léier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifléier-en
dugéifsléier-en
hien/si,hatt/etgéifléier-en
mirgéifeléier-en
dirgéiftléier-en
sigéifeléier-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-léier-t
duhässge-léier-t
hien/si,hatt/ethättge-léier-t
mirhättege-léier-t
dirhättge-léier-t
sihättege-léier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléier!
Plurielléier-t!
ge-léier-t
léier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäiléier-enbeléier-enderbäiléier-enerofléier-enuléier-enverléier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles