E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verléieren verlieren (D)perdre (F)to lose (E)
Stammformen verléierenverléiertverluer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverléieren
duverléiers
hien/si,hatt/etverléiert
mirverléieren
dirverléiert
siverléieren
Passé composé
echhuverluer
duhuesverluer
hien/si,hatt/ethuetverluer
mirhuverluer
dirhuttverluer
sihuverluer
Plus-que-parfait
echhatverluer
duhasverluer
hien/si,hatt/ethatverluer
mirhateverluer
dirhatverluer
sihateverluer
Futur I
echwäert verléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verluer hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverléieren
dugéifsverléieren
hien/si,hatt/etgéifverléieren
mirgéifeverléieren
dirgéiftverléieren
sigéifeverléieren
Conditionnel Passé composé
echhättverluer
duhässverluer
hien/si,hatt/ethättverluer
mirhätteverluer
dirhättverluer
sihätteverluer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverléier!
Plurielverléiert!
verluer
verléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles