E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uläim-en anleimen (D)coller (F)
Stammformen uläim-enläim-t unuge-läim-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echläim-en un
duläim-s un
hien/si,hatt/etläim-t un
mirläim-en un
dirläim-t un
siläim-en un
Passé composé
echhunnuge-läim-t
duhuesuge-läim-t
hien/si,hatt/ethuetuge-läim-t
mirhunnuge-läim-t
dirhuttuge-läim-t
sihunnuge-läim-t
Plus-que-parfait
echhatuge-läim-t
duhasuge-läim-t
hien/si,hatt/ethatuge-läim-t
mirhatenuge-läim-t
dirhatuge-läim-t
sihatenuge-läim-t
Futur I
echwäert uläim-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-läim-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuläim-en
dugéifsuläim-en
hien/si,hatt/etgéifuläim-en
mirgéifenuläim-en
dirgéiftuläim-en
sigéifenuläim-en
Conditionnel Passé composé
echhättuge-läim-t
duhässuge-läim-t
hien/si,hatt/ethättuge-läim-t
mirhättenuge-läim-t
dirhättuge-läim-t
sihättenuge-läim-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierläim un!
Plurielläim-t un!
uge-läim-t
uläim-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
läim-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles