E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

läimen leimen (D)coller qc. (F)
Stammformen läimenläimtgeläimt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echläimen
duläims
hien/si,hatt/etläimt
mirläimen
dirläimt
siläimen
Passé composé
echhugeläimt
duhuesgeläimt
hien/si,hatt/ethuetgeläimt
mirhugeläimt
dirhuttgeläimt
sihugeläimt
Plus-que-parfait
echhatgeläimt
duhasgeläimt
hien/si,hatt/ethatgeläimt
mirhategeläimt
dirhatgeläimt
sihategeläimt
Futur I
echwäert läimen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geläimt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifläimen
dugéifsläimen
hien/si,hatt/etgéifläimen
mirgéifeläimen
dirgéiftläimen
sigéifeläimen
Conditionnel Passé composé
echhättgeläimt
duhässgeläimt
hien/si,hatt/ethättgeläimt
mirhättegeläimt
dirhättgeläimt
sihättegeläimt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierläim!
Plurielläimt!
geläimt
läimen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
uläimen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles