E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

läim-en leimen (D)coller qc. (F)
Stammformen läim-enläim-tge-läim-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echläim-en
duläim-s
hien/si,hatt/etläim-t
mirläim-en
dirläim-t
siläim-en
Passé composé
echhuge-läim-t
duhuesge-läim-t
hien/si,hatt/ethuetge-läim-t
mirhuge-läim-t
dirhuttge-läim-t
sihuge-läim-t
Plus-que-parfait
echhatge-läim-t
duhasge-läim-t
hien/si,hatt/ethatge-läim-t
mirhatege-läim-t
dirhatge-läim-t
sihatege-läim-t
Futur I
echwäert läim-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-läim-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifläim-en
dugéifsläim-en
hien/si,hatt/etgéifläim-en
mirgéifeläim-en
dirgéiftläim-en
sigéifeläim-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-läim-t
duhässge-läim-t
hien/si,hatt/ethättge-läim-t
mirhättege-läim-t
dirhättge-läim-t
sihättege-läim-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierläim!
Plurielläim-t!
ge-läim-t
läim-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
uläim-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles