E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechléinen verleihen (D)prêer (F)
Stammformen ewechléinenléint ewechewechgeléint
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echléinen ewech
duléins ewech
hien/si,hatt/etléint ewech
mirléinen ewech
dirléint ewech
siléinen ewech
Passé composé
echhunnewechgeléint
duhuesewechgeléint
hien/si,hatt/ethuetewechgeléint
mirhunnewechgeléint
dirhuttewechgeléint
sihunnewechgeléint
Plus-que-parfait
echhatewechgeléint
duhasewechgeléint
hien/si,hatt/ethatewechgeléint
mirhatenewechgeléint
dirhatewechgeléint
sihatenewechgeléint
Futur I
echwäert ewechléinen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgeléint hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechléinen
dugéifsewechléinen
hien/si,hatt/etgéifewechléinen
mirgéifenewechléinen
dirgéiftewechléinen
sigéifenewechléinen
Conditionnel Passé composé
echhättewechgeléint
duhässewechgeléint
hien/si,hatt/ethättewechgeléint
mirhättenewechgeléint
dirhättewechgeléint
sihättenewechgeléint
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléin ewech!
Plurielléint ewech!
ewechgeléint
ewechléinen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausléinenléinenverléinen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles