E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verléinen verleihen (D)prêer (F)
Stammformen verléinenverléintverléint
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverléinen
duverléins
hien/si,hatt/etverléint
mirverléinen
dirverléint
siverléinen
Passé composé
echhuverléint
duhuesverléint
hien/si,hatt/ethuetverléint
mirhuverléint
dirhuttverléint
sihuverléint
Plus-que-parfait
echhatverléint
duhasverléint
hien/si,hatt/ethatverléint
mirhateverléint
dirhatverléint
sihateverléint
Futur I
echwäert verléinen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verléint hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverléinen
dugéifsverléinen
hien/si,hatt/etgéifverléinen
mirgéifeverléinen
dirgéiftverléinen
sigéifeverléinen
Conditionnel Passé composé
echhättverléint
duhässverléint
hien/si,hatt/ethättverléint
mirhätteverléint
dirhättverléint
sihätteverléint
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverléin!
Plurielverléint!
verléint
verléinen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausléinenewechléinenléinen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles