E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verléin-en verleihen (D)prêer (F)
Stammformen verléin-enverléin-tverléin-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverléin-en
duverléin-s
hien/si,hatt/etverléin-t
mirverléin-en
dirverléin-t
siverléin-en
Passé composé
echhuverléin-t
duhuesverléin-t
hien/si,hatt/ethuetverléin-t
mirhuverléin-t
dirhuttverléin-t
sihuverléin-t
Plus-que-parfait
echhatverléin-t
duhasverléin-t
hien/si,hatt/ethatverléin-t
mirhateverléin-t
dirhatverléin-t
sihateverléin-t
Futur I
echwäert verléin-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verléin-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverléin-en
dugéifsverléin-en
hien/si,hatt/etgéifverléin-en
mirgéifeverléin-en
dirgéiftverléin-en
sigéifeverléin-en
Conditionnel Passé composé
echhättverléin-t
duhässverléin-t
hien/si,hatt/ethättverléin-t
mirhätteverléin-t
dirhättverléin-t
sihätteverléin-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverléin!
Plurielverléin-t!
verléin-t
verléin-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausléin-enewechléin-enléin-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles