E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

léinen leihen (D)prêer (F)
Stammformen léinenléintgeléint
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echléinen
duléins
hien/si,hatt/etléint
mirléinen
dirléint
siléinen
Passé composé
echhugeléint
duhuesgeléint
hien/si,hatt/ethuetgeléint
mirhugeléint
dirhuttgeléint
sihugeléint
Plus-que-parfait
echhatgeléint
duhasgeléint
hien/si,hatt/ethatgeléint
mirhategeléint
dirhatgeléint
sihategeléint
Futur I
echwäert léinen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geléint hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifléinen
dugéifsléinen
hien/si,hatt/etgéifléinen
mirgéifeléinen
dirgéiftléinen
sigéifeléinen
Conditionnel Passé composé
echhättgeléint
duhässgeléint
hien/si,hatt/ethättgeléint
mirhättegeléint
dirhättgeléint
sihättegeléint
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléin!
Plurielléint!
geléint
léinen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausléinenewechléinenverléinen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles