E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

léin-en leihen (D)prêer (F)
Stammformen léin-enléin-tge-léin-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echléin-en
duléin-s
hien/si,hatt/etléin-t
mirléin-en
dirléin-t
siléin-en
Passé composé
echhuge-léin-t
duhuesge-léin-t
hien/si,hatt/ethuetge-léin-t
mirhuge-léin-t
dirhuttge-léin-t
sihuge-léin-t
Plus-que-parfait
echhatge-léin-t
duhasge-léin-t
hien/si,hatt/ethatge-léin-t
mirhatege-léin-t
dirhatge-léin-t
sihatege-léin-t
Futur I
echwäert léin-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-léin-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifléin-en
dugéifsléin-en
hien/si,hatt/etgéifléin-en
mirgéifeléin-en
dirgéiftléin-en
sigéifeléin-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-léin-t
duhässge-léin-t
hien/si,hatt/ethättge-léin-t
mirhättege-léin-t
dirhättge-léin-t
sihättege-léin-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléin!
Plurielléin-t!
ge-léin-t
léin-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausléin-enewechléin-enverléin-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles