E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aléis-en einlösen (D)encaisser (F)
Stammformen aléis-enléis-t anage-léis-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echléis-en an
duléi-s an
hien/si,hatt/etléis-t an
mirléis-en an
dirléis-t an
siléis-en an
Passé composé
echhunnage-léis-t
duhuesage-léis-t
hien/si,hatt/ethuetage-léis-t
mirhunnage-léis-t
dirhuttage-léis-t
sihunnage-léis-t
Plus-que-parfait
echhatage-léis-t
duhasage-léis-t
hien/si,hatt/ethatage-léis-t
mirhatenage-léis-t
dirhatage-léis-t
sihatenage-léis-t
Futur I
echwäert aléis-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-léis-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaléis-en
dugéifsaléis-en
hien/si,hatt/etgéifaléis-en
mirgéifenaléis-en
dirgéiftaléis-en
sigéifenaléis-en
Conditionnel Passé composé
echhättage-léis-t
duhässage-léis-t
hien/si,hatt/ethättage-léis-t
mirhättenage-léis-t
dirhättage-léis-t
sihättenage-léis-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléis an!
Plurielléis-t an!
age-léis-t
aléis-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausléis-enerléis-enléis-enofléis-enopléis-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles