E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erléisen erlösen (D)sauver, délivrer qn. (F)
Stammformen erléisenerléisterléist
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerléisen
duerléis
hien/si,hatt/eterléist
mirerléisen
direrléist
sierléisen
Passé composé
echhunnerléist
duhueserléist
hien/si,hatt/ethueterléist
mirhunnerléist
dirhutterléist
sihunnerléist
Plus-que-parfait
echhaterléist
duhaserléist
hien/si,hatt/ethaterléist
mirhatenerléist
dirhaterléist
sihatenerléist
Futur I
echwäert erléisen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erléist hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferléisen
dugéifserléisen
hien/si,hatt/etgéiferléisen
mirgéifenerléisen
dirgéifterléisen
sigéifenerléisen
Conditionnel Passé composé
echhätterléist
duhässerléist
hien/si,hatt/ethätterléist
mirhättenerléist
dirhätterléist
sihättenerléist
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererléis!
Plurielerléist!
erléist
erléisen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aléisenausléisenléisenofléisenopléisen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles